Międzyzdroje 4F
Międzyzdroje Martini na wynos

Ocalić od zapomnienia…

Gmina Międzyzdroje otrzymała dofinansowanie w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – na remont zabytkowej wieżyczki- słupa meteorologiczno – ogłoszeniowego w Międzyzdrojach.

Przetrwała dwie wojny światowe i od 1945 roku ustawiono ją przed wejściem na molo. Uszkodzona mocno w 1985 roku została wyremontowana przez Zakład Ochrony Środowiska, ale po tylu latach przyszedł czas na jej gruntowny remont. Obiekt z 1870 r. zostanie poddany konserwacji z elementami rekonstrukcji wieżyczki, odtworzeniem historycznej, artystycznej formy i funkcji użytkowej obiektu, o wysokości trzech metrów, posadowiony na cokole, z przedstawionymi na dachu symbolami pór dnia, zwieńczony różą wiatrów z chorągiewką. Prace zostaną wykonane, zgodnie z Programem prac konserwatorskich i restauratorskich z 2020 r. W przyszłości planuje się przywrócenie jej pierwotnej funkcji wieżyczki, którą należy wyposażyć w zegary wskazujące czas w 4 stolicach świata: Nowy Jork, Tokio, Moskwa i Warszawa, barometr, termometr.

Odrestaurowany zabytek będzie stanowić unikatową formę artystyczną z XIX w, jako jedyny zachowany na Pomorzu Zachodnim i odzyska znów swój unikatowy, artystyczny i użytkowy urok na międzyzdrojskiej Promenadzie.

„Odkryj bogactwo natury i kultury Wyspy Wolin i regionu z Międzyzdrojską Mewcią Ewcią”, to kolejny projekt z dofinasowaniem z PROW na lata 2014-2020. W ramach projektu zostaną opracowane min. nowe przewodniki turystyczne, w przestrzeni publicznej pojawi się pierwszy mural artystyczny, czy rzeźba z brązu – postać Mewci Ewci – wskazującej szlak zapoczątkowanej w ubiegłym roku gry miejskiej. To projekt wspierający działania promocyjne naszej gminy, poprzez wprowadzenie innowacyjnych form promocji walorów turystycznych i przyrodniczych gminy, zgodnie z hasłem promocyjnym „Międzyzdroje – między naturą i kulturą”.

Jadwiga Bober
Referat Promocji, Kultury i Turystyki

– Chyba Urząd Miasta dwa tygodnie temu poruszyła przeprowadzona na Facebooku poranna transmisja na żywo, podczas której pod nosem skomentowałem, że za wiele tu nie ma…, ale miło, że jest reakcja.

fot. wpisu- archiwum redakcyjne 6 czerwca 2010 roku