Międzyzdroje 4F
Międzyzdroje Martini na wynos

Od 1 maja 2021 będzie wolno legalnie biwakować w Państwowych Lasach

Dyrektor Generalny LP podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób parających się nocowaniem na dziko w lesie w stały program Lasów Państwowych. Przy okazji wydał decyzję o rozszerzeniu programu na wszystkie jednostki LP. 🎉

To efekt roku obserwacji, ewaluacji ale przede wszystkim merytorycznej dyskusji z przedstawicielami środowiska. Bardzo Wam dziękujemy za wsparcie merytoryczne i duchowe! A biwakującym za, w zdecydowanej większości, etyczne bycie w lesie <3

A teraz szczegółowo, co się zmienia:

✅ Przede wszystkim nazwa – „Zanocuj w lesie”. To wynik dyskusji o tym, że nie wszyscy identyfikują się z takimi aktywnościami jak surwiwal i bushcraft.

✅ Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.

✅ Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nie będzie żadnych oznaczeń w terenie – tablic, płotków, ogrodzeń, itp.

✅ Nie trzeba już zgłaszać pobytu pod warunkiem, że jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

✅ Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy.
🔘 Zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.
🔘 Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru.

✅ Obszary na terenach LKP (dotychczasowe obszary pilotażowe):
🔘 Wszystkie zostają utrzymane.
🔘 Przez rok od 14.04.2021 do 14.04.2022 można używać na nich 🔘 kuchenek gazowych.
🔘 Można z kuchenek korzystać wyłącznie zgodnie z warunkami opisanymi w regulaminie
🔘 Wciąż jest zakaz palenia ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi

✅ Bez zmian pozostają:
🔘 Zakaz zbierania drewna
🔘 Zakaz palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi!
🔘 Pozostałe wynikające z ustawy o lasach

Lasy Państwowe